Finalists 2017

Thank you to everyone who submitted a nomination for this year’s Northern Law Awards. We received an outstanding number of entries and it is great to see so many talented individuals, teams and organisations who have excelled over the last year.

Click on the category headings below to discover the successful nominees who made it through to the final stage of the nomination process:

Trainee of the Year

Rebecca Davidson – Burnetts Solicitors

Sophie Lynas – Jacksons Law Firm

Kimberley Fryer – Irwin Mitchell LLP

Michael Stevens – Tilly Bailey & Irvine LLP

Hollie Morgan – Ward Hadaway

Carolyn Akerman – Ward Hadaway

 

Rising Star of the Year

Jemma Morland – EMG Solicitors Limited

Christian Eric John Butler – Silk Family Law

Natalie Miller – TLW Solicitors

Emma Louise Crowther – Irwin Mitchell LLP

Nick Gholkar – Ward Hadaway

Matt Cormack – Ward Hadaway

Lawyer of the Year

Charlotte Talbot – Beecham Peacock

Helen K Robson – Caris Robson Solicitors

Judith Archibold  – Parkdean Resorts

Steven Turner – Parklane Plowden Chambers

Caroline Goodwin Q.C. – Trinity Chambers

Law Practice Management Award - Sponsored by Marsh | Jelf

Scott Garson, Practice Manager – Cartmell Shepherd Ltd
Michelle Beat, Head of Business Development (PLS) – Associate Director – Irwin Mitchell LLP
Suzanne Graham, Partner and Head of Accounts – Jacksons Law Firm
Michael Stubbs, Practice Director – Parklane Plowden Chambers
David Pritchard, Digital Marketing Manager – Sintons Law LLP
Carolyn Beal, Practice Manager – Swinburne Maddison LLP
Alistair McDonald, Head of Marketing and Business Development – TLW Solicitors

Team of the Year - Family Law - Sponsored by Brewin Dolphin
Team of the Year – Personal Injury/Clinical Negligence - Sponsored by Brewin Dolphin
Team of the Year – Litigation and Dispute Resolution - Sponsored by Elliott Davies
Team of the Year – Corporate / Commercial
Team of the Year – Crime / Regulatory
Team of the Year – Private Client - Sponsored by Sovereign Wealth